Duyurularİstanbul Büyükşehir Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.  1. 1.Yarışma tüm ülkelerden profesyonel olan ya da dans akademi ve konservatuvarlarında öğrenim görmekte olan tüm bay ve bayan dansçılara açıktır.
  2. 2.Yaş kategorilerine uyulduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi zorunludur.
  3. 3.Katılım formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
  4. 4.Ön eleme DVD’lerinin en geç 13 Nisan 2012 tarihine kadar yarışma komitesine ulaştırılması gerekmektedir.
  5. 5.DVD elemelerine solo danslarla katılan ve 1. turu geçen yarışmacılar, 2. ve 3. turlara da solo devam edeceklerdir. Dvd elemelerine pas de deux ile katılan yarışmacılar 2. ve 3. turlara da pas de deux ile devam edeceklerdir.
  6. 6.Yarışmacılara yarışma dışından eşlik edecek olan dansçıların masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
  7. 7.Eşlikçi dansçılar jüri tarafından değerlendirmeye alınmayacaklar, “yarışma dışı katılımcı” olarak eşlik edebileceklerdir.
  8. 8.DVD elemesinden geçen ve yarışamaya katılmaya hak kazanan dansçılardan başvuru formu dışında istenilen belgeler
   Özgeçmiş,
   Üç fotoğraf, (bir portre, bir kostümlü, bir çalışma kıyafetli) 13cm x 15cm boyutlarında
   Pasaport ya da kimlik, öğrenci olanlardan öğrenci belgesi fotokopisi,
  9. 9.DVD elemesini geçen yarışmacılar, bu web sitesinde “başvuru” başlığı altında  ayrıntıları belirtilen banka hesabına 50 Euro (€) yatıracaklardır.
  10. 10.YARIŞMACILAR TÜM SAĞLIK SORUNLARINDAN VE SAĞLIK SİGORTALARINDAN KENDİLERİ SORUMLUDURLAR.
  11. 11.Yarışmacı ile beraber gelecek olan koreograf ya da öğretmenler tüm masraflarını kendileri karşılayacaklardır.
  12. 12.Yarışmacılar kostüm, makyaj vb. malzemelerini kendileri temin edeceklerdir.
  13. 13.İsteyen yarışmacılar komite tarafından organize edilen klasik bale derslerine katılabileceklerdir.
  14. 14.Sahne ve salonlarda yapılacak olan prova saatleri ve programı yarışma öncesi yapılacak olan toplantıda belirlenecektir.
  15. 15.Tüm yarışmacıların yarışma toplantısının gerçekleştirileceği 25 Haziran 2012 tarihinde saat 18.00 den önce İstanbul’da bulunmaları gerekmektedir.
  16. 16.Tüm yarışmacılar yarışma komitesi tarafında ilan edilecek çalışma programlarına ve kurallarına uymak zorundadırlar.
  17. 17.İstenilen belgeleri eksik olanlar veya Komitenin ilan ettiği programa uymayanlar derhal diskalifiye edileceklerdir.
  18. 18.Yarışmacılar her turda listeden seçecekleri farklı eserleri dans edeceklerdir.
  19. 19.Yarışma esnasında eser değiştirmek isteyen dansçılar istedikleri eser değişikliklerini bir önceki turun sonuçları açıklandıktan sonraki 2 saat içerisinde Komiteye bildirmek zorundadırlar.
  20. 20.Yarışmaya katılacak olan dansçıların konaklama masrafları yarışmaya devam ettikleri süre içerisinde Yarışma Komitesi tarafından karşılanacaktır. Bir sonraki tura katılmaya hak kazanamayan dansçılar, kazanamadıkları turun sonuçları açıklandıktan sonraki gün saat 12:00 den önce oteli terk edeceklerdir.
  21. 21.Yarışmaya katılacak olan dansçılara 25 Haziran 2012 tarihinde (İstanbul'a varış günü) başlamak şartıyla, yarışmaya devam ettikleri süre içerisinde günlük 20 Euro per-diem Yarışma Komitesi tarafından ödenecektir. Bir sonraki tura katılmaya hak kazanamayan yarışmacılara kazanamadıkları turun sonuçları açıklandığı gün son kez per-diem ödenecektir. Ödüle hak kazanan yarışmacıların son per-diem ödemesi 30 Haziran 2012 (Gala Gecesi ve Ödül Töreni günü) için yapılacaktır.
  22. 22.Grand Prix ödülü sadece Büyükler Kategorisinde yarışanlar arasından seçilen yarışmacıya verilecektir.KATILIMCILARIN DİKKATİNE :
Ödüller sadece katılımcıların Euro cinsinden banka hesaplarına yatırılacaktır.
İstanbul’a ikinci tur için gelen tüm sanatçılar Yarışmanın Sanat Direktörüne (info@istanbulballetcompetition.gov.tr) kendilerinin veya 18 yaşından küçükler ise ebeveynlerinin Euro Banka Hesap IBAN numaralarını bildireceklerdir.YARIŞMA İŞLEMLERİ
1. DVD başvuru formları internet sitesinden temin edilecektir.
2. Solo katılacaklar için 5 dakika, Çift katılacaklar için 8 dakikayı aşmayacak şekilde hazırlanacak DVD için istenilen hareketler ve program bilgileri şöyledir:
a- Adı, Soyadı, Yaşı, Ülkesi açık şekilde ilk bölüme yerleştirilecek.
b- Bar, Orta, Jump egzersizleri ve Zorunlu Repertuvar listesinden seçilecek bir  klasik varyasyon veya pas de deux ikinci bölümde yer alacaktır (“bar”da herhangi iki kombinasyon, “orta”da herhangi iki kombinasyon ve “jump”da bir kombinasyon).
c- Tüm DVD ler müzik eşliğinde hazırlanacaktır.
d- Son DVD başvuru tarihi olan 13 Nisan 2012’den sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmez ve postadaki gecikmelerden kurumumuz sorumlu olmaz.
Başvuru belgeleri aşağıdaki adrese gönderilecektir.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü
Mete Cad. No:6 34437

TAKSİM / İSTANBUL / TÜRKİYE

İSTENİLEN TEKNİK BİLGİLER
1. Yarışmacılar gerçekleştirecekleri performans için mini disk (md) formatındaki müzik parçalarını her tur için klasik ve modern olarak ayrı ayrı hazırlamakla yükümlüdürler. Yarışma esnasında sahnede :
Arkada beyaz fon ( light drop )
Yanlarda siyah kulisler
Sahne üzerinde bulunan spotlar sayesinde genel aydınlatma
Yerde gri veya siyah dans muşambası kullanılacaktır.
2. Yarışma esnasında yarışmacılar klasik repertuvar programlarında sadece 1 adet ışık planı kullanarak yarışacaklardır. Modern repertuvar programlarında ise farklı ışık planı talep edebilirler.

JÜRİ VE PUANLAMA
1. Jüri değerlendirmesini 25 puan üzerinden yapacaktır.
2. Ortalamaları yüksek olan yarışmacılar bir üst turda yarışmaya hak kazanacaklardır.
3. Yarışmacıların jüri üyelerinden belge isteme ya da itiraz etme hakları yoktur.

GALA GECESİ

Ödül alan dansçılardan komitenin belirleyeceği  dansçılar yarışmada sahneledikleri eserlerden komitenin belirlediği bir tanesini (klasik yada modern) gala gecesi programı doğrultusunda yıldız sanatçılarla birlikte tekrar sahneleyeceklerdir.